Вивчення спадщини М.Ге

/Files/images/Таня.jpgКрижановський А.А., вчитель історії Плисківської ЗОШ

Я, Крижановський Андрій Андрійович, ось уже півроку, як почав досліджувати життя та творчість видатного художника Миколи Миколайовича ГЕ.

Ця людина прожила тяжке і тернисте життя!

Микола Миколайович Ґе народився 15 лютого 1831 року у Воронежі. Батько художника Микола Осипович — онук французького емігранта, що залишив батьківщину ще у XVIII столітті.

НА ХУТІР! 1875 року Микола Ге прийняв рішення, яке різко розвернуло його подальше життя. Він купив хутір біля станції Плиски в Чернігівській губернії, збудував дім, і невдовзі разом із родиною залишив Петербург. Тринадцять літ минуло після тріумфу "Таємної вечері". Половину з них Ге прожив в Італії. В очах сучасників за ним почала закріплюватися репутація художника однієї картини. Виставлені в Петербурзі полотна "Вісники відродження" (1867) та "Христос в Гетсиманському саду" (1869) успіху не мали. Серія портретів не могла перевершити слави "Таємної вечері". М. Ге шукав для себе нової точки прикладання мистецьких сил. У травні 1870 р. він повернувся в Росію. Петербурзька квартира художника стала салоном, у якому по четвергах збиралися літератори, художники, люди науки. Багато хто з них "пройшов" через майстерню господаря: портрети І. Тургенєва, М. Салтикова-Щедріна, М. Некрасова, М. Костомарова - важлива частина живописної спадщини Ге.

А взагалі-то час виявився безжальним до хутора Миколи Ге. Залишилося дві самотні могили - і все. Ганна Петрівна померла на три роки раніше за чоловіка, і поховали її в саду. В останні дні весни 1894-го не стало й Миколи Миколайовича. Помер він раптово. Гостював у Ніжині, в молодшого сина; додому повернувся пізно увечері. Скликав рідню, щоб сісти за стіл... А далі сталося те, про що в одному з листів Микола Миколайович написав так: «Пора додому, тобто помирати».

Наприкінці життя Микола Ге написав автопортрет, у якому відбилося його напружене духовне життя. Це автопортрет-підсумок. Схожий на біблійного пророка Микола Ге залишався наодинці з вічністю…

В нашому селі Плиски є картинна галерея творчості цього видатного художника.

Ознайомитися з цікавими фактами життя та творами художника можна на сайті Плисківської ЗОШ.

Кiлькiсть переглядiв: 84

Коментарi